Kamienie żółciowe – skąd się biorą i do czego mogą doprowadzić?
Kamienie żółciowe to kryształki soli żółciowych i cholesterolu zbite w grudki i umiejscowione w pęcherzyku żółciowym. W większości przypadków nie jest znana przyczyna takiego stanu rzeczy. Wiadomo tylko, że częściej problem dotyka pań. Co ważne, może to doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Czy jedynym wyjście jest operacja? Czy są jakieś inne alternatywne rozwiązania?
Jak się okazuje kamica żółciowa, bo tak nazywa się tworzenie kamieni w woreczku żółciowym, jest dość częstą chorobą. I choć może przebiegać bez objawów, to na ogół je daje. Należą do nich m.in.: nudności, wymioty, ból w podbrzuszu, zgaga. Problemów z pęcherzykiem żółciowym w żadnym razie nie można bagatelizować.
Pęcherzyk żółciowy odgrywa ważną rolę
Pęcherzyk żółciowy nazywany potocznie również woreczkiem żółciowym magazynuje żółć, którą produkuje wątroba. Jest ona niezbędna do metabolizowania tłuszczów. Podczas trawienia jest transportowana poprzez drogi żółciowe aż do dwunastnicy.
Kiedy i komu grozi marskość wątroby?
Nie wolno lekceważyć nawet pierwszych niewinnych oznak problemów z pęcherzykiem żółciowym. Gdy dochodzi do cholestazy, czyli pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych, może to powodować dalsze konsekwencje takie jak pierwotna marskość wątroby. Może ona prowadzić do dalszych zaburzeń z odprowadzaniem żółci oraz zaburzeń pracy wątroby aż po całkowite upośledzenie jej czynności wydzielniczej. Niewydolna wątroba nie jest w stanie pełnić prawidłowych funkcji metabolicznych oraz odpowiadać za syntezę białek.
Wśród przyczyn marskości wątroby wymienia się również m.in. autoimmunologiczne zapalenie wątroby, przyjmowanie niektórych leków, choroby takie jak cukrzyca, otyłość czy choroba Wilsona. U około 40% marskość wątroby w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Jest wykrywana przy okazji rutynowych badań.
Tych objawów nie lekceważ
Warto mieć na uwadze, że objawów marskości przybywa wraz z postępem choroby. Ogólne objawy to np. osłabienie, zmniejszenie apetytu, chudnięcie, łatwiejsze męczenie, problemy z koncentracją., pojawianie się stanów podgorączkowych, powiększony obwód brzucha, ale również suchość jamy ustnej i spojówek oraz ból w prawej okolicy podżebrowej czy chroniczne zmęczenie.
Co robić, gdy pojawiają się problemy z drogami żółciowymi?
W zależności od stopnia zaawansowania marskości wątroby są różne sposoby leczenia. Możliwe jest działanie niefarmakologiczne, które polega na wysiłku fizycznym i częstym piciu wody w niewielkich ilościach. W niektórych przypadkach to za mało i konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jednym z leków stosowanych przy problemach z pęcherzykiem żółciowym i wątrobą jest Ursopol. Zawiera on kwas ursodeoksycholowy, czyli kwas żółciowy fizjologicznie występujący w żółci (w niewielkich ilościach). Sprawia on, że cholesterol w jelitach nie jest intensywnie wchłaniany. To zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych i rozpuszcza już te istniejące o średnicy poniżej 15 mm. W skrajnych sytuacjach, kiedy leczenie objawowe już nie skutkuje, bo doszło do nieodwracalnych zmian w wątrobie, konieczny jest jej przeszczep.