Problemy z błoną śluzową nosa – jak sobie z nimi radzić?
Co to jest Xylometazolin i w jakich przypadkach go stosujemy?
Xylometazolin jest to aerozol do nosa, zawierający substancję czynną zwaną ksylometazoliną. Jest to lek udrażniający o miejscowym działaniu. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej oraz łagodzi uczucie „zatkanego” nosa. Xylometazolin stosuje się do 7 dni ze względu na uzależniający wpływ. Jeżeli nie nastąpiła poprawa należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
Dla kogo jest przeznaczony lek?
Xylometazolin mogą zażywać dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ nie zostało jeszcze wystarczająco udokumentowane bezpieczeństwo. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn.
Jak stosować lek?
Xylometazolin powinniśmy stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Optymalna dawka to 1-2 razy na dobę. Nie należy przekraczać 3 użyć na dobę, gdyż może mieć to negatywne skutki na błonę śluzową.
Xylometazolin a uzależnienie
Zdarza się nierzadko, że osoba stosująca aerozol do nosa z ksylometazoliną uzależnia się. Dzieje się to przez substancję czynną zawartą w leku oraz zbyt długi okres stosowania go. Dochodzi do przewlekłego nieżytu nosa oraz kataru polekowego. Objawem jest puchnięcie oraz zatkanie nosa po kilkugodzinnej przerwie od odstawienia kropli. Często towarzyszy również ból głowy oraz złe samopoczucie. W przypadku podejrzeń uzależnienia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Xylometazolin jako perełka wśród aerozoli do nosa
Xylometazolin (dostepny na https://liki24.pl/search/xylometazolin/) jest jednym z najskuteczniejszych leków na rynku, pozwalający uzyskać szybki efekt oraz ulgę w niedługim czasie po zastosowaniu. Zawdzięcza to substancji czynnej- ksylometazolinie.
Stosowanie leku Xylometazolin i działania niepożądane
W przypadku przedawkowania leku, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zaleci obserwację oraz ewentualne leczenie szpitalne.
Do działań niepożądanych należą m.in:
- nudności oraz wymioty
- bezdech
- napady drgawek, pobudzenie, lęk, omamy
- nieregularne bicie serca
- ospałość, senność a nawet śpiączka
- gorączka, potliwość, uderzenia ciepła lub obniżenie temperatury ciała
- rozszerzone lub zwężone źrenice
Należy pamiętać, że nie wolno lekceważyć żadnego objawu, a im szybsza reakcja tym większa szansa na zmniejszenie powikłań.
Przeciwwskazania
- Niedawno przeprowadzony u pacjenta zabieg neurochirurgiczny
- Suchy nieżyt nosa
- Uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią bez zgody lekarza
- Dzieci w wieku poniżej 10 lat.