Dlaczego warto zainwestować w okulary progresywne?
Problemy ze wzrokiem u większości ludzi zaczynają pojawiać się po 40. roku życia. Mogą jednak występować one dużo wcześniej lub później. Po zauważeniu u siebie pewnych zaburzeń widzenia, bez wątpienia warto zgłosić się do okulisty. Jest to profesjonalna osoba, która może określić czy w danym momencie konieczne jest już noszenie okularów, jakie powinny one być i jakie są rokowania względem wady wzroku. Dziś wielu okulistów poleca swoim pacjentom okulary progresywne. Łączą one bowiem kilka funkcji w jednych szkłach, z czego wynika ich duża popularność.
Jaka jest konstrukcja szkieł progresywnych?
Wiele osób posiada w swoim domu dwie pary okularów. Jedne typowo do czytania, drugie natomiast do użytkowania na co dzień. Nie jest to oczywiście wygodne rozwiązanie na dłuższą metę. Wymaga kontrolowania tego czy ma się ze sobą okulary i najlepiej odkładania je w jedno, stałe miejsce. W przypadku okularów progresywnych, problem ten natomiast zostaje bardzo szybko zniwelowany, ponieważ pozwalają one zarówno na dobre widzenie w bliży, jak i w dali.
Górna część szkieł jest tak skonstruowana, aby dobrze widzieć dal. Natomiast dolna jest dostosowana do bliży, czyli przykładowo do czytania książek lub jakichś czasopism. Część środkowa, umożliwia dobre widzenie odległości pośrednich, przykładowo ekranu komputera. Z tego względu nie trzeba korzystać już z dwóch par okularów, ponieważ te mają obie funkcje połączone w sobie.
Okulary progresywne mogą nosić osoby cierpiące na astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Bardzo dobrej jakości modele i fachowe doradztwo w zakresie tego typu szkieł, można znaleźć pod tym linkiem: https://aurum-optics.pl/.
W jakich sytuacjach okulary progresywne są odradzane?
Warto mieć świadomość tego, że nie my decydujemy o tym jakie okulary będziemy nosić, tylko okulista. To on na podstawie wnikliwych badań stwierdza, czy nasz stan wzroku jest możliwy do skorygowania takimi szkłami. Oczywiście nawet jeśli początkowo takie okulary zostaną zalecone to nie możemy wychodzić z założenia, iż będziemy nosić je cały czas. Wada wzroku może postępować. Z tego względu okulary powinno wymieniać się co kilka lat, przeciętnie co 2-3 lata.
Prezbiopia to wada, która pojawia się po 40. roku życia u wielu osób. Osoby zmagające się z nią często odchylają głowę do tyłu, aby lepiej widzieć chociażby książkę. Właśnie w przypadku tych wad wzroku, bardzo często zaleca się szkła progresywne. Nie zaleca się ich natomiast wtedy, gdy wada bardzo szybko postępuje lub występują inne dość specyficzne wady.