Psychiatra – kiedy warto rozważyć wizytę?

Zaburzenia psychiczne nie są niczym dziwnym we współczesnym, szybkim świecie. Wielu ludzi cierpi na ich ich mniejsze lub większe przejawy, przez co profesja psychologa jest tak popularna. Jednak zdarzają się sytuacje, w których drobne zaburzenia mogą przybrać dużo większe rozmiary i rozwinąć się w chorobę psychiczną. Wtedy jedynym specjalistą, który może pomóc, jest psychiatra.

W jakich przypadkach psychiatra okaże się najlepszym wyjściem?

Mimo że z czasem definicja choroby psychicznej zmienia się, a niektóre zaburzenia raz są do niej wliczane, a raz nie, istnieje szereg objawów sugerujących jej powstawanie. Jeśli zauważymy je u siebie lub kogoś bliskiego, warto zastanowić się nad sięgnięciem po profesjonalną pomoc. Wśród najbardziej widocznych zaburzeń możemy wyróżnić:

  • Urojenia — są to różnej maści fałszywe przekonania chorego. Może wierzyć, że ktoś mu zagraża lub go śledzi albo że jest zbawicielem lub ma szczególne zdolności. Przypadkowe wydarzenia interpretuje w sposób nieracjonalny dla zdrowego człowieka, np. w chwilowej przerwie w dostawie prądu może dopatrywać się spisku wymierzonego w jego osobę.

  • Omamy — podobne do urojeń, ale oparte na zmysłach. Chory słyszy głosy lub dźwięki, których nie ma. Widzi rzeczy, które nie istnieją, etc.

  • Nieuzasadnione emocje — pojawiają się mimo braku bodźców, które mogły je wywołać. Chory ma napady agresji, lęku, nadmiernej szczęśliwości, otępienia itp. Może to być sugestia, że żyje we własnym świecie.

  • Problemy z myśleniem — chory nie jest w stanie układać myśli w sposób zorganizowany. Może zmieniać wątki, nie kończyć tych rozpoczętych lub natrętnie wracać do jednego tematu. Widać to w rozmowie, ponieważ za takim człowiekiem trudno nadążyć.

Jak pomaga psychiatra?

Tylko fachowiec jest w stanie dobrze zdiagnozować chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Nigdy nie powinniśmy tego robić sami! Właśnie dlatego warto udać się po pomoc do psychiatry (https://salvemedica.pl/psychiatria) lub zachęcić do takich odwiedzin bliską osobę, u której podejrzewamy problemy psychiczne. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym skuteczniejsza może okazać się terapia lub przepisane leki.

Ponadto psychiatra może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Są one przydatne, ponieważ zdarzają się przypadki, w których problemy psychiczne wynikają z fizycznych zmian w mózgu. Rosnący w głowie guz lub niezdiagnozowane uszkodzenia mechaniczne mogą wywoływać wymienione wyżej objawy. Wtedy konieczne jest przedsięwzięcie poważniejszych środków, nie tylko psychoterapii wspartej farmakologią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *